Ak viete ako na to je to celkom jednoduché. 🙂 V tom článku vám opíšem ako postupovať pri písaní a vydaní knihy. Ak by vám viac vyhovoval video formát, nájdete ho na mojom IG TV – Klub úspešných žien, FB – Klub úspešných žien alebo Youtube – https://www.youtube.com/watch?v=Iemy3QEvsEM. Dúfam, že informácie, ktoré spomeniem budú pre vás užitočné a nejako vám pomôžu. 🙂
Ja som nedávno vydala svoju druhú knihu pod názvom Rozhodnutá pre úspech – Ak máte záujem nájdete ju v kníhkupectvách alebo online, napríklad na Martinus.sk (https://www.martinus.sk/?uItem=754233). Túto knihu som vydávala sama a svoju prvú knihu som vydávala cez vydavateľstvo, takže mám skúsenosti s obidvoma spôsobmi a obidva vám tu popíšem. 🙂
Ako napísať knihu
- Vyberte si tému, ktorej sa chcete venovať. / Vymyslite základnú myšlienku príbehu.
- Vypíšte si niekoľko bodov / oblastí, ktoré chcete v rámci knihy rozpracovať. / Vypíšte si osnovu dejovej línie.
- Ak chcete napísať knihu s príbehom, vymyslite postavy – ich mená, príbehy, vzťahy medzi nimi, situácie, do ktorých sa majú dostať a podobne.
- K jednotlivým oblastiam, ktoré ste si rozpísali si pripravte nejaký obsah – stačí aj v bodoch.
- Vyberte si jednu tému / časť príbehu, ktorá vás najviac láka a začnite písať.
- Môže vám tiež pomôcť, keď si na začiatku určíte aspoň orientačne koľko strán chcete mať v knihe a potom to rozdelíte medzi jednotlivé celky. Budete tak mať pri písaní aspoň nejaký prehľad o tom, koľko potrebujete vytvoriť textu.
- Keď budete mať napísaný celý text, niekoľko krát si ho po sebe skontrolujte, opravte gramatické a štylistické chyby, zamyslite sa či text dáva zmysel a je jednoduchý na pochopenie.
Keď si hneď na začiatku premyslíte ako sa má príbeh vyvíjať, spíšete si to do bodov a pripravíte si opisy postáv, neskôr sa vám bude ľahšie písať a ľahšie vymýšľať celý príbeh.
Samozrejme myslite na to, že každý spisovateľ je jedinečný a môže mať vlastný štýl. Takže to, čo fungovalo mne, nemusí fungovať vám. Takže tento návod berte len ako odporúčania. Nájdite si vlastný štýl a postup, ktorý bude najlepšie vyhovovať vám. 🙂
Ako vydať knihu cez vydavateľstvo
- Pošlite rukopis do vydavateľstva / vydavateľstiev.
- Čakajte – môže to trvať aj 3 mesiace, kým sa vám ozvú.
- Ak sa dohodnete na spolupráci, podpíšete zmluvu.
- Redaktori po vás skontrolujú text, opravia chyby a navrhnú úpravy a pošlú vám ho na schálenie. To sa môže opakovať niekoľko krát.
- Keď bude text schválený, nasledujú grafické úpravy – vnútra aj obálky. Na všetkom sa podieľate, môžete navrhovať vlastné nápady alebo schvaľujete návrhy grafika. Je to vaša kniha, takže sa nebojte povedať svoj názor.
- Keď bude hotová a schválená grafika, kniha ide do tlače. O tlač sa stará vydavateľstvo.
- Vydavateľstvo zabezpečí aj distribúciu do kníhkupectiev a niekedy aj reklamu – záleží o akú knihu ide a ako sa dohodnete.
- Ako autor dostávate po vytlačení kníh nevratnú zábezpeku. Je to jednorázová platba, ktorá predstavuje vašu províziu z predaja. Znamená to, že vydavateľstvo vás vyplatí hneď po vytlačení prvého nákladu kníh tak, ako keby sa už všetky predali. Tieto peniažky vám ostanú, aj keby sa nepredala žiadna kniha. Očakávajte, že z každej knihy dostanete okolo 10%.
- Keď sa prvý náklad predá a bude sa robiť dotlač, potom z tejto dotlače budete vyplácané už pravidelne podľa toho koľko kníh sa predá. Vydavateľ vám bude posielať hlásenia o predaji a na základe toho vás bude vyplácať.
- Od kedy pošlete rukopis do vydavateľstva, kým bude kniha vydaná, to môže trvať aj 1-2 roky.
Ako vydať knihu sama
Ak sa s vydavateľstvom nedohodnete alebo sa z nejakých iných dôvodov rozhodnete vydať knihu sama, zabezpečujete si kontrolu, grafické úpravy, tlač aj distribúciu. Nie je to však také ťažké, ak viete ako na to. 🙂
- Najskôr si rukopis po sebe dobre skontrolujte. Kľudne si to po sebe prečítajte aj 5-7 krát a medzi jednotlivými kontrolami si dajte niekoľko dní prípadne aj týždňov rozostup, aby ste získali nadhľad.
- Nezabudnite na grafické úpravy vnútra – číslovanie strán, hlavičku, nadpisy a podobne. Pozrite sa na knihy, ktoré máte doma a inšpirujte sa tým ako to majú spravené. Každá to má trochu inak, vyberte si, čo sa najviac páči vám, neexistuje nejaké pravidlo, ako to musí byť.
- Vymyslite pútavý názov, ak ste to ešte neurobili a podnázov. Na internete nájdete množstvo článkov o tom ako vymyslieť pútavý názov knihy.
- Pripravte grafiku obálky – môžete na to použiť program Canva. Na stránke Canva.com nájdete množstvo vzorov, ktoré môžete použiť a prispôsobiť si ich svojim potrebám.
- Dohodnite sa na spolupráci s distribučnou firmou – na Slovensku je ich niekoľko, stačí ich len osloviť. Kontakty nájdete na internete – hľadajte „distribúcia kníh“. Distribútori berú knihy do komisného predaja, teda vás vyplatia, až keď sa nejaké knihy predajú. Oni preto neprichádzajú do žiadneho rizika a sú ochotní zobrať asi každý titul. Berú si rabat okolo 50%. Keď budete oslovovať distribútorov, pošli im aj nejaké informácie o knihe – názov, krátku anotáciu, počet strán, typ väzby, náhľad obálky a zamýšľanú maloobchodnú cenu (MOC). Budú chcieť aj EAN – čo je vlastne ISBN kód prepísaný bez pomlčiek. Ale ak ste ešte nedostali ISBN, nevadí, EAN im môžete poslať aj dodatočne.
- Požiadajte o pridelenie ISBN – Keď sa dohodnete s distribútorom na spolupráci, požiadajte o pridelenie ISBN. Na stránke Slovenskej národnej knižnice snk.sk nájdete presné informácie ako postupovať. V podstate len vyplníte formulár a do 3 dní vám príde ISBN. Vo formulári treba vyplniť aj názov vydavateľstva, ak máte živnosť alebo firmu, pod ktorou chcete vydať knihu, potom stačí na registráciu vydavateľstva, poslať mailom do SNK živnostenské oprávnenie na vykonávanie vydavateľstvej činnosti. Ak nemáte ani živnosť ani firmu, napíšte im email a informujte sa ako postupovať alebo tam zavolajte.
- Nájdite vhodnú tlačiareň. Dobre si zvážte koľko kníh dáte vytlačiť – čím väčší počet tým nižšia cena na kus. Ja som tlačila 1 000ks. Kľudne si nechajte tlač naceniť pri viacerých možnostiach (povedzme 500, 1 000 a 1 500 ks alebo ako uznáte za vhodné), aby ste videli ako sa mení cena na kus a čo sa vám najviac oplatí.
- Nezabudnite do knihy doplniť tiráž – tiráž je stránka s informáciami o knihe, ktorá býva umiestnená hneď na začiatku alebo na konci knihy, opäť na môžete inšpirovať tým ako to majú iné knihy. Tiráž by mala obsahovať názov knihy, autora, vydavateľstvo, prípadne tlačiareň, rok a miesto vydania, informácie o autorských právach a ISBN.
- Poproste tlačiareň o vytvorenie čiarového kódu. Aby sa knižky mohli predávať, potrebujú mať na sebe čiarový kód. Pošlite im EAN (ISBN bez pomlčiek) a ich grafik vám z toho spraví čiarový kód, ktorý vám aj umiestnia na obálku, ak ich požiadate.
- Keď budú knihy vytlačené, dodáte ich k distribútorovi na sklad a o viac sa nestaráte. Ostatné zabezpečia oni.
- Po vytlačení knihy je dôležité ešte poslať povinné výtlačky do knižníc. Na stránke SNK nájdete zoznam knižníc aj s počtom povinných výtlačkov, ktoré vyžadujú. Je to asi 10 kusov dokopy, tak sa nebojte, že by ste prišli o polovicu nákladu. 🙂 Ale nezabudnite na to, lebo je to povinné zo zákona. Tak, aby ste neskôr kvôli tomu nemali problémy.
- A nakoniec nezabudnite svoju knižku promovať všade, kde sa dá. 🙂 Môžete usporiadať aj krst knihy, ak sa na to cítite alebo si zaplaťte reklamu na FB, či IG. Nebojte sa byť kreatívne. 🙂
Dúfam, že vám tieto rady a tipy pomôžu. Ak by ste mali nejaké otázky, pokojne mi napíšte. Ak budem vedieť, pomôžem. Prípadne si pozrite moje video na túto tému, v ktorom jednotlivé kroky popisujem podrobnejšie.
Prajem krásny a úspešný deň. 🙂
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.