Viem to z vlastnej skúsenosti … Čím dlhšie niečo pred sebou tlačím, čím dlhšie to odkladám, čím dlhšie sa na niečo chystám, tým je to pre mňa ťažšie. Je to tak vždy. Nezálaží na tom, či je to nejaká pracovná vec, niečo, čo sa chcem naučiť, alebo nejaká zábavná aktivita. Keď niečo dlho odkladáme, často sa stane, že to nakoniec nespravíme vôbec alebo je pre nás strašne ťažké donútiť sa k tomu, aby sme to spravili. Viete prečo to tak je?
STRACH: Keď niečo dlho odkladáme, začneme sa toho obávať. Aj keď sme sa možno neobávali na začiatku a odkladali sme to z iných dôvodov, postupne si vybudujeme strach. Pretože, keď niečo odkladáme, tak naše podvedomie si začne myslieť, že to asi nie je pre nás také dobré. A postupne sa toho začneme obávať. A ak sme sa toho náhodou trochu obávali už na začiatku (napríklad vypýtať si zvýšenie platu), tak keď to budeme naťahovať dáme si šancu nafúknuť tento strach do obrovských rozmerov. Celú situáciu vo svojej hlave niekoľkokrát zanalyzujeme, prehráme si rôzne varianty a toľko sa budeme odhodlávať až sa nakoniec neodhodláme, lebo sami seba presvedčíme, že vlastne aj tak by to nikam neviedlo a nedopadlo by to dobre. Alebo ak sa aj nakoniec odhodláme, bude to pre nás extrémne ťažké a nepríjemné. Možné je aj to, že to nakoniec naozaj nedopadne dobre, lebo kvôli nervozite to pokazíme a tým pádom sa z našich obáv stane samonapĺňajúca sa veštba.
NECHUŤ: Ďalší problém s odkladaním vecí je ten, že si k nimi časom vybudujeme odpor. Keď sa nám do niečoho nechce a odložíme to na neskôr, dávame tomu vlastne energiu. Je to ako keby sme kŕmili tento náš odpor a on s každým odkladaním rastie. Keď niečo odložíte na druhý deň, nie je to taká tragédia. Keď niečo odkladáte týždeň, už to začína byť nepríjemné a keď niečo odkladáte mesiac, tak je takmer isté, že to nespravíte.
HNEV: Čím dlhšie niečo odkladáme, tým viac nás to štve. Vieme, že už to malo byť dávno spravené a stále to nie je a preto sa na seba hneváme, že sme to už dávno neurobili. A čím viac sa hneváme, tým menej sa nám to chce robiť, pretože si s touto úlohou spájame ďalšiu negatívnu emóciu – hnev. A keď okolo niečoho naviažeme veľa negatívnych emócií, potom budeme túto úlohu považovať za niečo zlé a urobíme si z nej opäť veľkého strašiaka, s ktorým sa nám nebude chcieť bojovať. A tak začneme hľadať únikové cestičky a vymýšľať ako sa tomu vyhnúť. Ak sa bude dať, tak sa tomu vyhneme a nespravíme to nikdy. Ak sa tomu nedá vyhnúť, spravíme to, ale celá záležitosť bude pre nás zbytočne utrpením a zaberie nám omnoho viac času ako by musela, keby sme ju spravili hneď.
Ak máte aj vy občas problém pustiť sa do niektorých úloh, tu je 5 tipov, ako sa rozhýbať a prestať odkladať veci na neskôr.
- Naučte sa spozorovať problém. Zamyslite sa, kedy hrozí, že začnete nejakú úlohu odkladať alebo ktoré typi úloh sú pre vás problematické. Spomeňte si, čo ste v minulosti tlačili pred sebou alebo čo tlačíte pred sebou práve teraz. Každý človek je iný a každý má problém s niečím iným. Odsledujte teda sami seba a zistite, čo je váš problém. Keď poznáte problém, môžete ho vyriešiť.
U mňa napríklad je problém, že často keď dokončím nejaký veľký alebo náročný projekt sa neviem pustiť do ďalšieho a začnem ho odkladať. Nájdem si iné veci, ktoré môžem spraviť namiesto toho a tak tento nový projekt dokážem odkladať aj niekoľko týždňov. Začať nový projekt si vyžaduje premyslieť si ako presne bude vyzerať, hľadať si informácie alebo sa naučiť niečo nové. Tieto začiatky sú pomerne náročné, preto je dôležité mať na ne dostatok energie. Riešenie pre mňa je dať si po dokončení veľkého projektu pár dní voľna na regeneráciu, až potom sa pustiť do niečoho nového. - Nepríjemné úlohy urobte ako prvé. Keď si budete pripravovať svoj denný zoznam úloh, tie najťažšie alebo najnepríjemnejšie dajte navrch. A kým ich nespravíte, nepúšťajte sa do ničoho iného. Tak sa donútite odstrániť problematické úlohy, čo najskôr a nehrozí, že ich budete odkladať.
- Neodkladajte krátke úlohy. Častým problémom je, že odkladáme drobné úlohy, ktoré by nám zabrali veľmi málo času, ale veľmi sa nám ich nechce robiť. Takže keď viete, že vám niečo zaberie do 10 minút, urobte to hneď, nech to máte z krku.
- Urobte to hneď. Keď sa niečoho obávate alebo je vám niečo nepríjemné, urobte to hneď. Skôr ako nad tým začtene uvažovať a nafukovať to obrovských rozmerov. Ak sa obávate nejakého telefonátu, zoberte telefón a vytočte číslo. Nepremietajte si ho v hlave dookola, lebo sa ľahko môže stať, že o hodinu neskôr budete stále sedieť za stolom s telefónom v ruke a nič nebude vybavené. Je to ako keby ste chceli v lete skočiť na kúpalisku do bazéna. Viete, že voda je studená, ale v prvých sekundách od rozhodnutia skočiť sa nad tým tak nezamýšľate. Keď však zaváhate a začnete premýšľať, uvedomíte si aká až studená tá voda bude a vaše telo sa zasekne a nedovolí vám do nej skočiť. Takže, keď viete, aké úlohy vás desia, nerozmýšľajte nad nimi príliš a jednoducho ich urobte.
- Odmeňte sa. Keď viete, že vás čaká niečo náročné alebo nepríjemné, dohodnite si hneď na začiatku sami so sebou odmenu. Nemusí to byť nič veľké, ale je dôležité, aby ste sa na to naozaj tešili. Keď sa začnete tešiť na odmenu, aj náročnú úlohu ľahšie zvládnete.
Držím palce a prajem krásny a úspešný deň. 🙂
Zuzka
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.