V poslednej dobe som sa začala zaujímať o tému optimizmu a pozitívneho myslenia. Začalo to pred pár mesiacmi prečítaním knihy Naučený optimizmus od psychológa Martina P. Seligmana (mimochodom veľmi zaujímavá kniha, odporúčam) a odvtedy sa o tejte téme snažím dozvedieť, čo najviac a hľadám spôsoby, ako sa stať optimistickejšou a ako sa naučiť pozitívne myslieť za každých okolností.
V živote sa z času na čas objavia prekážky, problémy a nastanú zlé obdobia, nech sa snažíme akokoľvek, preto je dôležité, aby sme trénovali pozitívne myslenie a učili sa optimizmu, aby nás tieto obdobia nezaskočili a nepoložili. Keď natrénujeme svoju myseľ na pozitívne myslenie v čase, keď sa cítime príjemne a všetko je v poriadku, bude sa nám jednoduchšie vyrovnávať s problémami, keď sa objavia. Čím viac to budeme trénovať, tým rýchlejšie začnú byť optimistické reakcie našimi automatickými, podvedomími reakciami na situácie. A teda aj v ťažkých a problematických obdobiach budeme hľadať pozitíva, vďaka čomu tieto situácie zvládneme lepšie a rýchlejšie.
Čo je Denník optimistky?
Aby som sa natrénovala v optimistickom uvažovaní, pripravila som pre seba cvičenia, ktoré robím každý deň. Tento môj „kurz optimizmu“ má 90 dní a pozostáva z 9 cvičení. Momentálne som asi v polovici, preto som sa rozhodla podeliť sa s vami o moje pocity a výsledky. Na tento môj pokusný kurz som sa rozhodla založiť si denník, do ktorého si zapisujem jednotlivé cvičenia a moje postrehy. Nazvala som ho Denník optimistky. 🙂 Rozdelila som ho do 9 blokov po 10 dňoch. V prvom bloku som sa venovala len prvému cvičeniu, v druhom bloku som pridala druhé, v treťom tretie, a tak ďalej, nakoniec v poslednom deviatom bloku budem robiť už všetkých 9 cvičení.
Začala som zľahka, aby som si na tieto cvičenia zvykla, a aby ma množstvo cvičení na každý deň neodradilo. Lepšie je urobiť málo, ako vôbec nič. Momentálne som v piatom bloku a musím povedať, že pridávať cvičenia postupne bolo dobré rozhodnutie. Desať dní je dosť dlhá doba, aby som si zvykla na opakovanie všetkých cvičení a keď sa potom pridá jedno navyše, nerobí to veľký rozdiel, takže ma to neodradí. Zároveň je to zaujímavé, že pribudne niečo nové, a tak ma to nezačne nudiť.
Cvičenia sa týkajú vďačnosti, pozitívneho vzťahu k sebe a svojmu okoliu, pozitívnych pocitov a myslenia, reakcií na situácie a podobne.
Aké sú zatiaľ výsledky?
Zatiaľ môžem povedať, že som s výsledkami spokojná. Uvažujem pozitívnejšie, viac si vážim veci, ktoré v živote mám, a celkovo som spokojnejšia. Naučilo ma to viac si všímať moje myšlienky a reakcie a dávať si pozor na to, aby som uvažovala pozitívnejšie. Teraz začiatkom roku som mala ťažšie obdobie, kedy som sa necítila úplne vo svojej koži a veci nešli tak ako by som chcela. Som však milo prekvapená, ako dobre sa mi ho podarilo zvládnuť. Dávala som si pozor na to ako uvažujem a snažila som sa sama so sebou hovoriť pozitívne, a myslím, že tých pár nepríjemných dní som zvládla celkom dobre. Som presvedčená, že môj tréning pozitívneho myslenia mi v tom výrazne pomohol a aj vďaka nemu som toto obdobie prekonala tak rýchlo a bez väčších problémov. V minulosti sa takéto obdobia totiž vedeli natiahnuť aj na niekoľko týždňov a sprevádzalo ich veľa nepríjemných pocitov.
Určite takéto cvičenie odporúčam vyskúšať každému. Môže to len prospieť. Ja v ňom hodlám pokračovať aj naďalej a budem priebežne zdieľať svoje skúsenosti. Ak budem po 90 dňoch s týmto pokusom spokojná, upravím ho do nejakej podoby použiteľnej aj pre druhých a vydám ako pracovný zošit. 🙂
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.