Koncom roka, alebo začiatkom nového si veľa ľudí dáva rôzne predsavzatia, stanovuje si ciele a robí si plány do budúcna. Len málokomu sa ich však podarí naplniť. Väčšina ľudí sa vzdá už počas januára. Pritom stačí tak málo, aby sa nám podarilo dosiahnuť všetko čo chceme.
Prečo nedodržiavame predsavzatia?
Ak sa vám nedarí dodržať vaše novoročné predsavzatia, alebo hociaké iné ciele, ktoré si stanovíte, nemusí to nevyhnutne znamenať, že máte slabú vôľu a už vám nie je pomoci. Potrebujete len vyskúšať nejaký iný spôsob ako napredovať za tým, čo chcete dosiahnuť. Keď sa vám nedarí dodržať, čo ste si predsavzali môže to znamenať, že vaše ciele sú príliš veľké, že s nimi nie ste úplne stotožnené, že neviete ako postupovať pri ich dosahovaní, alebo že sa neviete správne motivovať.
Ako teda postupovať, aby ste dosiahli všetky vaše ciele?
MYSLENIE: Pri dosahovaní cieľov alebo plnení novoročných predsavzatí je veľmi dôležité vaše myslenie. Ak ste presvedčené o tom, že ste lenivý človek alebo že nemáte dosť pevnú vôľu, veľmi rýchlo sa vzdáte svojej snahy, len aby ste si podvedome dokázali, že máte pravdu. Náš mozog sa totiž snaží vyrovnávať rozdiely medzi našim presvedčením a realitou. A keď sme presvedčené o tom, že nemáme dostatok pevnej vôle, aby sme naplnili svoje ciele, nájdeme si o tom dôkazy. A tak sabotujeme svoje snaženie už v začiatkoch. Tohto presvedčenia sa zbavíte tak, že poskytnete svojmu mozgu dôkazy o opaku. A tu už prichádza na rad samotné plnenie úloh, ktoré nás dovedú k našim cieľom.
Keď sa pokúsate dosiahnuť niečo veľké, musíte mať aj trpezlivosť a byť s vedomé toho, že to nejaký čas potrvá. Nesnažte sa spltiť svoj cieľ za týždeň alebo mesiac. Musíte byť pripravené na ňom dlhodobo a pravidelne pracovať. Každý, aj ten najmenší krôčik správnym smerom sa počíta. Keď budete mať pocit, že výsledky sa dostavujú príliš pomaly a budete sa chcieť vzdať, pripomeňte si jednu veľmi dôležitú vec, ktorá mne vždy pomôže. Čas bude plynúť bez ohľadu na to, či budete na svojich cieľoch pracovať alebo nie. Aj keby vám dosiahnuť váš cieľ malo trvať 5 rokov, stojí za to na ňom pracovať. Tých 5 rokov uplnynie bez ohľadu na to, či sa vzdáte, alebo či budete pokračovať ďalej. A ak sa teraz vzdáte, budete o 5 rokov presne tam kde ste dnes.
STANOVENIE CIEĽOV: Aby sme boli schopné plniť ciele, ktoré si dáme, musíme ich pre nás spraviť realistické a dosiahnuteľné. To samozrejme neznamená, že nemáte mať veľké ciele, ale musíte si ich rozložiť do realistických menších cieľov. Napríklad, ak je vašim cieľom mať pevnú atletickú postavu, ale momentálne vážite 120 kg, bude vám tento cieľ pripadať príliš vzdialený a nereálny. Ale ak si poviete, že chcete schudnúť 15 kg za 2 mesiace, vytvoríte si reálnejší cieľ, na ktorom môžete začať hneď pracovať a uvidíte aj výsledky.
Druhým spôsobom je sústrediť sa len na vaše denné ciele. Takisto treba začať s menšími cieľmi, ktoré ste schopné dodržať a postupne zvyšovať náročnosť. Použijem ten istý príklad – chcete schudnúť a spevniť si postavu. Ak nemáte vo zvyku športovať, alebo viete, že vám robí problém prinútiť sa k cvičeniu, nemôžu byť vaše denné ciele „ísť každý deň na hodinu do fitka“, lebo tento režim nemáte šancu dodržať. Možno vás to bude baviť prvý týždeň, alebo dva, keď budete ešte odhodlaná, ale postupne so zvyšujúcou sa únavou bude klesať vaše nadšenie a tak sa nakoniec vzdáte. Keď sa však pozriete na situáciu realisticky a uvedomíte si, že aj minimálny pohyb je lepší ako žiadny, dosiahnete úplne iné výsledky. Môžete začať tým, že pôjdete každý večer po práci na 20 minútovú prechádzku rýchlou chôdzou. Keď budete mať po týždni pocit, že vám to nestačí a potrebujete zvýšiť záťaž, môžete si dať 10 minút behu a 10 minút rýchlej chôdze. A tak postupne zvyšovať obtiažnosť. Nemá význam dať si ciele, ktoré nemáte šancu dodržať.
Nech je váš cieľ akýkoľvek veľký, dokážete ho rozdeliť na úplne maličné úlohy, ktoré zvládnete urobiť. Nezálaží na tom, či ide o chudnutie, alebo otvorenie vlastnej firmy. Všetko čo je pre nás nové a neznáme vždy najskôr vyzerá desivo, kým to nespravíme. A akokoľvek je náš veľký cieľ vzdialený, vždy ho vieme rozobrať tak, aby sme na ňom mohli hneď začať pracovať. Môžete postupovať napríklad tak, že si na papier napíšete, čo chcete dosiahnuť. Potom pod to vypíšenie niekoľko krokov, ktoré musíte urobiť, aby ste to dosiahli. Na ďalšie papiere potom vypíšete každý z týchto krokov a pod každý napíšete ďalšie menšie kroky, ktoré musíte podniknúť, aby ste ho splnili. Takto postupne sa dostanete až k jednoduchým úlohám ako: spraviť si prehľad ohľadom XY, napísať email, zavolať tam a tam, ísť na 20 minútovú prechádzku, a podobne.
Veľmi dôležité tiež je stanoviť si ciele, s ktorými ste stotožnené. To čo je správne pre vašich blízkych, alebo nejakých ľudí, ktorých obdivujete, nemusí byť správne pre vás. A to platí o každej úrovni vašich cieľov (pre vaše veľké konečné ciele, aj pre denné miniciele). Napríklad ak chcete dosiahnuť úspech v kariére, neznamená to, že musíte začať podnikať, ak to nie je to správne pre vás. Alebo ak chcete začať podnikať, musíte sa zamyslieť, aký spôsob bude ten pravý pre vás – pre niekoho to môže byť eshop, pre niekoho kamenná predajňa. Alebo (opäť použijem príklad s chutnutím), ak sa chcete dostať do formy, neznamená to, že musíte chodiť behať, ak beh neznášate. Môžete tancovať, hrať tenis, plávať, … Spôsobov ako dosiahnuť váš veľký cieľ môže byť niekoľko, preto si dajte pozor, aby ste zvolili tie správne pre vás.
MOTIVÁCIA: Motivácia je pri plnení cieľov veľmi dôležitá, lebo bez nej sa ťažko donútite k nejakej činnosti. Ako sa teda motivovať k plneniu cieľov? Je to jednoduché. Ak zvolíte správny cieľ, ktorý bude pre vás realistický, bude vás motivovať chuť splniť ho. Motivovať vás samozrejme môžu aj ďalšie veci. Ak si váš veľký cieľ rozdelíte na drobné každodenné úlohy, ktoré budete robiť s radosťou, vaša motivácia bude jednoducho to, že vás to baví, alebo teší robiť. Napríklad, ak si ako spôsob na chudnutie zvolíte nejakú aktivitu, ktorú budete milovať, bude chudnutie pre vás zábavou, a nie povinnosťou.
Motivovať vás môžu aj výsledky, ktoré ste už dokázali (preto je dobré stanoviť si ľahko merateľné ciele a mať prehľad o tom ako napredujete), alebo si môžete za splnenie nejakého menšieho cieľa stanoviť odmenu. Keď splním túto úlohu, alebo tieto úlohy, doprajem si XY – napríklad, keď schudnem 5 kg, pôjdem na masáž. Prípadne si môžete dávať odmeny za každú splnenú dennú úlohu – napríklad, každý deň po cvičení si pozriem nejaký seriál. Niekedy ako odmena stačí aj odfajknúť si úlohu ako splnenú – neverili by ste aké je to uspokojivé. 🙂 Najmä, ak máte zoznam úloh, ktoré musíte urobiť, aby ste sa dostali k svojmu veľkému cieľu a vidíte ako ste s každou splnenou úlohou bližšie.
Dúfam, že vám tieto tipy pomôžu a podarí sa vám splniť všetky vaše ciele. Prajem veľa šťastia! 🙂 Ak by ste sa chceli podeliť o ciele, na ktorých práve pracujete, alebo máte nejaké vlastné metódy, ako dosiahnuť to čo chcete, napíšte mi do komentárov. 🙂
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.