Optimizmus, rovnako ako pesimizmus, je vlastne výsledkom našich myšlienok a našich reakcií na situácie. Podľa toho ako reagujeme a čo si myslíme, sa označíme za optimistky alebo pesimistky. Ak máme tendenciu myslieť skôr pozitívne, veľmi si nepripúšťať nepríjemnosti a snažíme sa na situáciach vždy hľadať niečo dobré, sme optimistky. Ak, naopak, na všetkom vidíme vždy len to zlé, stále sa obávame najhoršieho a myslíme negatívne, sme pesimistky.
Dobrá správa je, že to tak nemusí byť. Optimizmu sa môžeme naučiť. Vďaka tomu, že dokážeme ovplyvniť naše myšlienky a rozhodnúť sa ako budeme v situáciach reagovať, môžeme naše myslenie preprogramovať na optimistické. Chce to len tréning a trpezlivosť. Ak ste pesimistkou už dlho alebo je vaše pesimistické zmýšľanie veľmi silné, môže to trvať dlhšie a chcieť viac úsilia, ale nakoniec sa aj vám podarí zmeniť myslenie, ak budete na sebe pravidelne pracovať. Verte mi, určite to stojí za to.
Prečo je lepšie byť optimistkou?
Pre pesimistických ľudí je život náročný, alebo všetko vidia v najhoršom svetle a namiesto toho, aby uvažovali ako vyriešiť problémy, utápajú sa v sebaľútosti a cítia sa bezmocne. Optimisti zas aj ťažké životné obdobia a nepríjemné situácie zvládajú jednoduchšie, lebo sa snažia nájsť na nich niečo pozitívne a vymyslieť riešenia. Optimizmus vám síce nepomôže hneď vyriešiť všetky vaše problémy a zmeniť vašu životnú situáciu k lepšiemu, ale pomôže vám cítiť sa lepšie a vymýšľať riešenia, aby ste dosiahli zmenu, po ktorej túžite. Ak sa začnete ľutovať, alebo sťažovať, takisto vám to nijako nepomôže a budete sa kvôli tomu cítiť ešte horšie a ťažšie sa vám budú hľadať východiská. Prečo teda radšej nemyslieť pozitívne? Ak potrebujete ďalší dôvod, čo tak tento. Podľa viacerých štúdií, optimisti žijú dlhšie.
Prečo myslíme pesimisticky?
Byť pesimistkou je jednoduchšie. Nevyžaduje to žiadne úsilie z našej strany. Ľutovať sa, sťažovať sa na okolnosti a tvrdiť, že celý svet je proti nám, je jednoduché, lebo keď sa rozhodneme, že sme bezmocné, nemusíme sa snažiť nič zmeniť, len čakáme, čo sa stane. Preto si toľko ľudí radšej vyberie pesimistický postoj. Možno to ani nerobia vedome, výsledok je však ten istý – nespokojnosť a negatívne vnímanie sveta. Naopak, byť optimistkou je náročné, lebo to od nás vyžaduje neustálu aktivitu. Musíme si strážiť naše myšlienky, aby sme nepodľahli pesimizmu. A keď si zvolíme cestu optimizmu, hovoríme tým, že existujú riešenia a náš život máme v rukách my sami, preto sa musíme snažiť a nemáme sa na čo vyhovoriť. Všetko to úsilie však stojí za to, lebo sme vďaka tomu spokojné, dobre naladené a v živote sa nám viac darí.
Ako sa naučiť optimizmu?
Aby sme sa naučili byť optimistky, musíme zmeniť naše myslenie, naše reakcie a náš pohľad na svet. Najjednoduchšie je začať trénovaním vďačnosti. Keď sme vďačné za veci a ľudí, ktorých v živote máme, hneď sa cítime lepšie. Každý deň si spomeňte aspoň na 3 veci, za ktoré ste vďačné. Najlepšie urobíte, ak to budete trénovať ráno, hneď po zobudení a večer tesne pred spaním, aby ste hneď ráno správne nastavili svoje myslenie a večer išli spať pozitívne naladené. Trénujte to niekoľko dní, kým sa to nestane pre vás bežným rituálom. Potom postupne pridávajte ďalšie cvičenia, jedno za druhým. Napríklad, môžete pokračovať tým, že si začnete všímať všetky pozitívne veci vo svojom okolí. Keď to budete robiť pravidelne, počas celého dňa, po pár dňoch uvidíte, že svet je krajší ako ste si mysleli. 🙂
Ďalším cvičením môže byť sledovať svoje myšlienky, a keď si všimnete, že myslíte negatívne, zastaviť sa a zmeniť to. Jednoducho si zakážte myslieť negatívne a namiesto toho začnite hľadať všetky pozitívne veci na konkrátnej situácii. Dobrým spôsobom ako si to precvičiť a osvojiť si tento spôsob myslenia, je snažiť sa pomáhať druhým ľuďom hľadať pozitíva na ich živote. Prípadne si môžete spomenúť na nejaké nepríjemné situácie, ktoré sa stali vám a spätne ich rozanalyzovať a snažiť sa na nich hľadať pozitíva. Možno takto s odstupom času si dokonca uvedomíte, že niektoré „zlé“ veci, ktoré sa vám stali, boli nakoniec pre vás prospešné. Napríklad, možno ste pred rokom prišli o zamestnanie, ale teraz máte novú, lepšiu prácu, ktorá vás viac baví a máte aj lepší kolektív. A bez toho, aby ste prišli o starú prácu, by ste túto novú nezískali.
Dôležité je, aby ste tieto cvičenia opakovali pravidelne, každý deň a nenechali sa zlomiť prvým problémom. Keď máte práve dobré obdobie, je ľahké byť vďačná a myslieť pozitívne. Keď sa však objavia problémy a príde ťažké obdobie, je jednoduché vrátiť sa k našim pesimistickým myšlienkam. To však nemôžete dopustiť, lebo zahodíte celý svoj pokrok. Berte tieto obdobia ako skúšky vašej vytrvalosti. Keď máte ťažký deň povedzte si, že zajtra bude lepšie. Keď máte ťažký týždeň, povedzte si, že nový týždeň bude lepší. Lepšie obdobie vždy príde, a keď sa vám podarí si udržať optimistické myslenie aj počas ťažkých dní, zvládnete ich lepšie a výjdete z nich silnejšia a odhodlanejšia.
Dúfam, že vám tento článok pomôže a motivuje vás k zmene myslenia. 🙂 Ak vyskúšate moje tipy, dajte mi vedieť, ako vám pomáhajú, prípadne, ak máte nejaké vlastné spôsoby, ako sa naučiť alebo si udržať optimistické myslenie, napíšte mi do komentárov. 🙂
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.