Posúvať naše hranice nám pomáha rásť a približovať sa k našim cieľom. Vždy, keď zdoláme nejakú prekážku alebo vyriešime nejakú náročnú úlohu, posúva nás to vpred. Hranice však môžeme posúvať nielen v tom, čo dokážeme, ale aj v tom, čo si myslíme, že môžeme mať.
Každý má nejaké hranice svojich schopností a možností a v rámci týchto hraníc sa odohráva náš život. Ak chceme dosiahnuť viac ako sme dosiahli a mať viac ako máme, musíme sa naučiť tieto hranice posúvať. Dobrá správa je, že naše hranice sa počas života mierne posúvajú aj bez nášho cieleného pričinenia a to tým, keď riešime problémy, učíme sa nové veci a dosahujeme naše ciele. Keď chceme napredovať rýchlejšie, môžeme tieto hranice posúvať cielene aj my sami.
Ako teda môžete posúvať naše hranice? Jednoducho. Cez rôzne výzvy, ktoré si sami postavíte do cesty. Keď máte pocit, že veci vo vašom živote idú jednoducho a pohodlne, potom ste ostali na jednej úrovni a nehýbete sa vpred. Skvelý príklad je cvičenie. Keď s ním začnete, je pre vás výzvou a musíte sa prekonať a teda aj posunúť hranice svojich možností, aby ste jednotlivé cviky zvládli. Keď však nebudete zvyšovať obtiažnosť, po nejakom čase si na cviky zvyknete a začnú byť pre vás jednoduché a pohodlné. To znamená, že vás už nikam neposúvajú. Ak chcete vidieť ďalší pokrok, a teda posunúť opäť hranicu svojich možností, musíte zvýšiť obtiažnosť – pridať ďalšie cviky, zvýšiť počet opakovaní alebo závažia, s ktorými cvičíte.
Ak chcete mať prehľad o svojom pokroku, je dobré zaviesť si nejaký denník, do ktorého si budete plánovať výzvy a zaznamenávať svoje úspechy. Takýmto spôsobom si môžete z prekonávania výziev spraviť zaujímavú hru.
- Najskôr si zapíšte, v ktorej oblasti chcete posúvať svoju hranicu a prípadne, kam ju chcete posunúť. Zapíšte si aj svoj východiskový stav. Napríklad: Výška príjmu – momentálne: 1 500€ – chcem posunúť na: 3 000€ alebo Sociálne interakcie – momentálne: je mi nepríjemné rozprávať sa s cudzími ľuďmi – chcem posunúť na: bez problémov začnem sama rozhovor s neznámim človekom.
- Potom si vypíšte jednotlivé kroky / výzvy, ktoré potrebujete prekonať, aby ste sa dostali tam kam chcete. V prvom príklade s výškou príjmu to môžu byť výzvy ako: požiadať o zvýšenie platu, poslať si životopis na pracovné pozície s vyšším platom, nájsť nejaký vedľajší príjem. V prípade komunikácie s ľuďmi to môžu byť výzvy: osloviť 10 neznámich ľudí a opýtať sa na cestu, prihlásiť sa na nejaký kurz a prihovoriť sa tam 3 ľuďom, začať krátky rozhovor s 5 ľuďmi. Výzvy, ktoré si stanovíte závisia len od vás, od toho, čo chcete dosiahnuť a ako rýchlo.
- Ku všetkým výzvam si napíšte aj kedy ich splníte.
- Ak je potrebné urobiť nejaké ďalšie úkony, aby ste výzvu splnili, rozpíšte si aj tie. Napríklad pri hľadaní novej práce môžete potrebovať upraviť životopis, získať nejakú novú schopnosť a podobne. Aj k týmto úlohám si určite konkrátny dátum, kedy ich splníte.
- Pustite sa do toho a vždy keď zdoláte nejakú výzvu, odfajknite si ju. Každá takáto fajočka bude pre vás veľkou odmenou a tiež veľkou motiváciou. Po nejakom čase sa na prekonávanie výziev začnete tešiť len preto, aby ste mohli potom spraviť fajočku vo vašom zošite.
- Keď sa dostanete tam, kde ste chceli byť, vymyslite si nové výzvy. 🙂 Stále máte kam posúvať svoju hranicu, vždy sa nájde oblasť, v ktorej sa môžete zlepšiť. Verte mi, s výzvami je život zábavnejší.
Dobrá správa je, že so zdolávaním výziev v jednej oblasti môžete posúvať hranice inej oblasti. Napríklad, ak začnete s cvičením a postupne budete zvyšovať obtiažnosť a budete stále zvládať viac, začne sa zvyšovať aj vaše sebavedomie. Vyššie sebavedomie potom môže mať vplyv na to, čo si myslíte, že môžete dosiahnuť. Keď sa posunie vaša hranica toho, čo si myslíte, že môžete dosiahnuť, začnete sa snažiť o viac a teda aj dosahovať viac. Jedna oblasť teda ovplyvňuje aj ostatné. A keď rastiete v jednej oblasti, pomáha vám to rásť aj v iných.
Dôležité však je, aby výzvy, ktoré zdolávate boli pre vás naozajstné výzvy. Ak si ako výzvu dáte niečo, čo ste síce do teraz nespravili, ale nepovažujete to za náročné, potom vás to ďaleko neposunie. Výzva nemusí byť nejaká extrémne náročná úloha – napríklad osloviť 5 ľudí na ulici nie je v skutočnosti náročné. Dôležité je, aby to bolo niečo, čo si myslíte, že nezvládnete alebo je vám to nepríjemné. Jedine tak môžete rásť a posúvať sa vpred.
Prajem krásny deň a veľa zábavy s vašimi výzvami. 😉
Zuzka
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.