Disciplína znamená uprednostniť to, čo chceme najviac pred tým, čo chceme práve teraz.
Ak chceme niečo dosiahnuť, musíme na tom pracovať. Pravidelne. Neustále. Napriek prekážkam. Bez ohľadu na to, či sa nám práve chce alebo nie. Ak chcete mať atletickú postavu, musíte pravidelne cvičiť. Ak sa chcete naučiť nový jazyk, musíte pravidelne študovať. Ak chcete získať povýšenie, musíte svoju prácu robiť dobre. K tomu všetkému potrebujete disciplínu.
Mať disciplínu znamená ísť za svojim cieľom bez ohľadu na okolnosti. Ísť si zacvičiť napriek tomu, že ste unavená a vonku prší. Učiť sa nové slovíčka a robiť cvičenia, napriek tomu, že by ste radšej pozerali seriál. Ostať dlhšie v práci a dokončiť projekt, napriek tomu, že by ste radšej išli s kamarátkami na víno. Samozrejme, každý niekedy potrebuje oddych, a nič strašné sa nestane, ak raz namiesto cvičenia ostanete doma ležať na gauči, namiesto učenia sa, si pozriete seriál a niekedy odídete z práce skôr, aby ste sa stretli s kamarátkami. Musíte si však dať pozor, aby ste nezačali pravidelne uprednostňovať veci, ktoré sa vám chce robiť práve teraz, pred tým, ktoré vás posunú k vašim cieľom.
Niekedy možno máte náladu si zacvičiť, zobrať si učebnicu a študovať, alebo vás práca pohltí tak, že si ani nevšimnete ako beží čas. Často je však situácia taká, že máme okolo seba strašne veľa podnetov, ktoré zás rozptylujú a vieme si predstaviť milión vecí, ktoré by sme robili radšej, ako to čo by sme mali. Vtedy sa musíme spoliehať na našu disciplínu. Je to vlastne taký náš vnútorný tréner, ktorý dohliada na to, aby sme si plnili svoje úlohy a pracovali na veciach, ktoré sú pre nás dôležité. Niektorí ľudia s tým nemajú žiadny problém a byť disciplinovaní je pre nich jednoduché a prirodzené. Väčšina ľudí to však nemá také jednoduché a musia si dávať dobrý pozor, aby sa nevzdali pri prvom náznaku prekážok, či lenivosti. Ak patríte medzi nich, nezúfajte. Disciplínu môžete trénovať.
Ak máte problém s disciplínou a často podľahnete pokušeniu robiť niečo iné ako to, čo by ste mali, môžete vyskúšať napríklad odmeny. Za každú úlohu, ktorú potrebujete splniť, si dajte nejakú odmenu. Napríklad si môžete povedať, že keď sa vám podarí ísť tento týždeň 3x cvičiť, tak v piatok pôjdete na masáž. Alebo, ak teraz ostanete v práci a dokončíte tento projekt, kúpite si tú kabelku, po ktorej už dlho pokukujete.
Ďalším dobrým spôsobom ako sa donútiť robiť veci, do ktorých sa vám nechce, je nájsť si niekoho, kto bude na vás dohliadať, aby ste ich dodržiavali. Napríklad môžete začať chodiť cvičiť s trénerom, alebo s kamarátkou. Keď budete mať s niekým presne dohodnutý termín, bude pre vás komplikovanejšie to zrušiť a je veľká šanca, že to budete naozaj dodržiavať. Prípadne, ak robíte na nejakom vlastnom projekte, kde nemáte žiadneho nadriadeného, ktorý by vás kontroloval, môžete požiadať partnera, alebo opäť kamarátku, aby na vás dohliadali a dohodnúť sa kedy im odovzdáte dokončenú prácu. Keď budete vedieť, že niekto môže vaše úsilie skontrolovať, budete mať väčšiu motiváciu si splniť svoje povinnosti, aby ste sa nemuseli za seba hanbiť.
Ak na vás nefunguje pozitívna motivácia, môžete vyskúšať dať si nejaké tresty za nesplnené úlohy. Napríklad, ak dnes nenapíšem ten článok, za trest spravím 100 drepov. Alebo, ak dnes nepôjdem cvičiť, nemôžem ísť zajtra s kamarátkami na kávu. Samozrejme, tieto tresty môžete nedodržať, ale tým pádom nedodržíte 2 veci – ani úlohu, ktorú ste mali urobiť, ani trest, ktorý ste si dali za nesplnenie úlohy a verte mi, nebudete sa potom cítiť príjemne. Ak chcete mať istotu, že vás tresty budú motivovať, môžete si opäť nájsť niekoho, kto na ich plnenie dohliadne a skontroluje, či ste urobili, to čo bolo treba a ak nie dá pozor, aby ste splnili trest.
Spôsobov, ako sa donútiť niečo urobiť je veľa a na každého môže fungovať niečo iné. Preto, skúšajte a hľadajte, čo by vyhovovalo vám. Možno vám pomôže mať na nástenke vypísané svoje ciele a pripomínať si ich môže byť pre vás dostatočná motivácia, prípadne si môžete niekam nalepiť svoje obľúbené motivačné citáty. Na niekoho funguje aj úplne jednoduchý trik – mať zoznam úloh a každú splnenú si odfajknúť. Odfajknutie splnenej úlohy môže byť veľmi uspokojivé a už len predstava ako si úlohu odfajknete vás môže motivovať k jej splneniu.
Dúfam, že vám tieto tipy pomôžu s plnením vašich úloh a dosahovanie vašich cieľov tak bude pre vás jednoduché a príjemné. 🙂
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.