Obavy vás nezbavia zajtrajších starostí, ale oberú vás o dnešný pokoj.
Obávať sa je úplne zbytočné, lebo:
1. Vačšina našich obáv je úplne neopodstatnená. – Šéf nás zavolá do svojej kancelárie a my sa začneme obávať, že sme niečo pokazili, že nám chce za niečo vynadať alebo dokonca, že nás chce vyhodiť. Pritom nemáme žiadne dôkazy o tom, že by niečo z toho hrozilo. Jednoducho náš mozog rád hľadá všetky negatívne veci, ktoré sa môžu prihodiť, aby nás pripravil na najhoršie. Niekedy to bolo pre nás užitočné, keď všade hrozilo nejaké nebezpečie. A byť pripravená na všetkých možných predátorov, ktorých môžeme stretnúť, nám mohlo zachrániť život. Dnes však už toto myslenie také užitočné nie je a dokonca nám viac škodí ako pomáha, lebo nás udržuje v neustálom strese. Keď neexistujú žiadne náznaky, že by sa malo stať niečo zlé, prečo neočakávať radšej niečo dobré?
2. Naše obavy sa málokedy naplnia. – Ak aj máme nejaký reálny základ pre naše obavy, zvyčajne sa nenaplnia. Keď napríklad meškáme s projektom a šéf si nás zavolá do kancelárie, neznamená to, že na nás bude kričať alebo nás vyhodí. Môže sa chcieť len porozprávať, prečo to tak dlho trvá a kedy to bude hotové.
3. Ak sa aj vaše obavy naplnia to, že ste sa popredu obávali vám problém nepomôže vyriešiť. – Keby sa aj naozaj stalo to, čoho sa obávate, vaše obavy túto situáciu nijako nezmenia, ani vám z nej nepomôžu von. Keby si vás naozaj zavolal šéf do kancelárie preto, aby vám dal výpoveď, vaše obavy vám nepomôžu si prácu udržať, ani nájsť si novú. Načo sa potom obávať a ničiť si zdravie? Zapamätajte si, že obavy sú väčšinou neopodstatnené a vždy zbytočné.
Tu je niekoľko užitočných tipov ako sa zbaviť zbytočných obáv a ušetriť si stres.
1. Ukončite cyklus obáv. – Obavy začínajú nenápadne. Najskôr nás napadne jedna vec, ktorá by sa mohla stať, potom druhá a tretia a skončíme pri tom, že sa nám v hlave honí jedna obava za druhou. K tomu sa potom pridá racionalízácia a začneme hľadať dôvody a dôkazy, prečo sú tieto obavy pravdivé. A potom sa samozrejme začneme obávať ešte viac a nakoniec sami seba presvedčíme, že všetko to, čoho sa tak obávame sa naozaj stane. Tento cyklus musíte jednoducho zastaviť. Nezabúdajte, že jedine vy máte moc nad svojimi myšlienkami a vy viete vydať rozkaz, na čo budete myslieť. Keď sa začnú objavovať obavy, povedzte si „Dosť! Stačilo! Na toto myslieť nebudem!“ Je to také jednoduché. Proste sa rozhodnete myslieť na niečo iné, respektíve si zakážete myslieť na to, čo vás stresuje.
2. Nájdite riešenie. – Ak máte pocit, že to, čoho sa obávate, by sa mohlo naozaj stať, potom si namiesto zbytočných obáv pripravte riešenie na túto situáciu. Zamyslite sa nad tým, čo by ste mohli urobiť, keby sa to stalo, ako by ste to vyriešili. Potom sa už nemusíte obávať. Keď máte pripravené riešenie na problém, nie je dôvod mať z neho strach.
3. Zamestnajte svoju myseľ. – Aby ste nemali čas rozmýšľať nad katastrofami, ktoré vás „čakajú,“ naordinujte si do pozornosti niečo iné. Venujte sa nejakej aktivite, ktorá si vyžaduje vašu plnú pozornosť. Napríklad učenie sa niečoho nového, nejaká kreatívna činnosť, cvičenie, pozeranie filmu v cudzom jazyku, lúštenie krížoviek, čítanie zaujímavej knihy a podobne.
4. Vyriešte to hneď. – Ak je to možné vyriešte to, čoho sa obávate, čo najskôr. Ak vás čaká nepríjemný rozhovor, ťažká úloha, návšteva zubára alebo čokoľvek iné, z čoho máte strach, snažte sa to vyriešiť čo najskôr. Čím skôr to vyriešite, tým skôr budete mať pokoj a zbavíte sa obáv.
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.